luni, 25 martie 2013

Prima întâlnire cu Robert

Este ora 11 şi aşteptăm cu nerăbdare să cunoaştem persoana pentru care vom lupta în următoarele 2 luni. Tot ce ştim este că, vom avea în faţa noastră un copil deosebit, care însă nu se poate bucura, aşa ca şi noi, de ciripitul păsărilor, de cântecul liniştitor al unei viori şi de toate sunetele care ne înconjoară. Este vorba despre Robert Atasiei, un băieţel de doar 6 ani, din comuna Scânteia, judeţul Iaşi.

Primele persoane pe care le cunoaştem sunt: mama lui Robert şi fratele său mai mic, Andrei, care suferă de Sindromul Down. Mai apoi intră tatăl şi într-un final, apare şi Robert timid şi îmbujorat. Prima noastră reacţie: Ce frumos eşti! L-am îmbraţişat, însă am fost iniţial reţinute în a vorbi cu el, deoarece a fost primul contact cu o persoană care suferă de hipoacuzie neurosenzorială bilaterală. 
Primul lucru pe care l-am observat la Robert este acela că, are un zâmbet care, încă, nu ascunde o durere, este încă un copil şi nu conştientizează faptul că boala cu care a fost diagnosticat ar putea să îi afecteze întreaga viaţă.  Ne-a emoţionat această întâlnire, cu atât mai mult cu cât am încercat să comunicăm cu el, să legăm o prietenie, să îl determinăm să ne vorbească.


Pentru început ne-am prezentat părinţilor, le-am detaliat obiectivele noastre în raport cu Robert, iar aceştia ne-au spus care sunt speranţele lor. Am primit informaţii exacte cu privire la analizele făcute, la diagnosticul primit şi chiar la modul în care se comportă Robert în viaţa de zi cu zi, chiar dacă suferă de această boală. Atunci am înţeles că Robert este un copil căruia îi place să se bucure de copilărie, însă nu o poate face pe deplin, deoarece are o anume reticenţă în a socializa cu cei din jur şi acest lucru se datorează faptului că, nu îi poate auzi  (decât dacă i se vorbeşte extrem de tare) şi totodată nu le poate comunica clar ceea ce gândeşte. Cu această reţinere ne-am confruntat şi noi, timp de o ora am primit doar zâmbete din partea lui, însă cu multe eforturi şi cu multe trucuri l-am determinat să ne spună numele său: Robert. A primit multe aplauze din partea noastră.
Apoi, cu un joc pentru copii, l-am convins să ne spună şi cifrele până la 5 şi să ne promită că ne vom întâlni cu el cât de curând.

Părinţii lui Robert ne-au transmis că vor să facă tot ce este posibil pentru ca viaţa băieţelului lor să nu fie afectată de această boală. Cu lacrimi în ochi, mama ne-a mărturisit că ar vrea măcar ca Robert să audă când se apropie o maşină de el, să se poată feri şi astfel să se poată bucura cât mai mult de el. De asemenea, ne-au povestit cât de greu le este să îşi câştige existenţa, fiind o familie formată din 7 membri, dintre care tatăl lucrează ocazional, iar mama este asistent maternal pentru copilul ce suferă de Sindromul Down. Toate acestea ne-au motivat şi mai mult să îi sprijinim.
La final am făcut şi câteva poze.

Cine suntem noi?



  EnjoyLife


... O poveste și o echipă care a prins viață în urmă cu o lună. Suntem 23 de tineri, masteranzi la FEAA, care se bucură din plin de viață. Suntem persoane diferite, unii mai timizi alții mai îndrăzneți, unii avem ochi căprui, alții albaștri sau verzi, însă cu toții de acum luptăm pentru a oferi unui suflet inocent o șansă de a se bucura de o viață normală! Lupta e grea și experiența ne lipsește însă încrederea în noi este mai mare! Știm care este scopul nostru și pentru el vom lupta până la final! Pentru a ieși învingători din această luptă punem la bătaie toate armele noastre și organizăm un eveniment caritabil, Un sunet în tăcere!